Kurumsal Araştırma

Kurumsal tahkîkatlar” terimini duyduğunuzda, kötü şöhretli kurumsal skandallar aklınıza gelebilir: Hem ufak iş yerleri hem de büyük holdingler için, firma içi suistimal veya dış tehditler nedeniyle kurumsal tahkîkatlar genel olarak bir gerekliliktir.

Şirketinizde istenmeyen ve gizli olaylar meydana geliyorsa, konuyu objektif ve yeterli bir şekilde araştırmak için konuya esasen çok yakınsınızdır. İçeriden bilgili olmanız bir araştırmacı için paha biçilmez olacaktır, yalnız işlenen potansiyel suç ile alakalı farkındalığınız ve zekanız, kurumsal bir tahkîkata dahil olmanızın bitmesi gerekli olan yerdir.

Profesyonel bir özel dedektifin görevi, sağladığınız bilgilerden tam manasıyla neler olup bittiğini saptamak, yanlış davranışlara dair daha çok kanıt toplamak ve bir dava, işten çıkarma veya başka bir hareket için ihtiyacınız olan ayrıntıları sunmaktır. Elinizdeki görevlere, işlere ve sorumluluklara odaklanabilmeniz için daha karmaşık işleri özel bir dedektife bırakmanız en doğrusudur. Zira işletmenizde uygunsuz veya yasa dışı bir şey meydana gelse bile, hala sürdürülmesi gerekli olan kurumsal prosedürler vardır siz vaktinizi bunlara ayırmalısınız.

İçeriden ve dışarıdan gelen tehditlerle, her şirket kaçınılmaz olarak bir tür dolandırıcılık veya aldatmaca mağduru olacaktır. Kuruluşunuzun nasıl reaksiyon vereceği, sizin, şirketiniz, çalışanınız ve müşterileriniz için muhtemel hasarların azaltılması ve gelecekteki risklerin azaltılması üstünde çok büyük bir etkiye sahip olacaktır.


Kurumsal araştırmalar genel olarak aşağıda belirtilen şekilleri alır:

Çalışan Suistimali

Çalışan suistimali tanımına giren davranışlar değişiklik gösterir , yalnız genel itibari ile bir şirketin tahkîkat için özel bir gözetim uzmanını tutacağı kötü davranışlar arasında taciz (cinsel, fiziksel, sözlü, tehditler veya gözdağı), zorbalık, maaş bordrosu kötüye kullanımı bulunmaktadır. Madde bağımlılığı ve itaatsizlik bir diğer konu, tüm bu davranışlar, dikkatli bir izleme, inceleme ve mutlak tarafsızlık gerektirir, bunun beraberinde dokunma, sağduyu ve incelik gerektirir, bunların hepsini deneyimli bir kurumsal araştırma profesyonelinden alırsınız.


Çalışan Zaman Hırsızlığı

Bilgisayarlar ve akıllı telefonlar, iş yerinde çalışanların dikkatini iyice dağıtmaktan sorumludur. Bir çalışan, masasında oturuyor, görünüşte çalışıyor olabilir, gerçekte yapmış oldukları şey internette gezinirken, sosyal ağları denetlerken veya e-posta yazarken olabilir. Çalışanların en büyük zaman hırsızlığı ofis dışında çalışan personeller arasında ortaya çıkar. Evden çalışma çalışanlarının izlenmesi zahmetlidir ve işlerinin bir parçası olarak seyahat eden veya iş için ofise girip çıkanların gözetimsiz çok fazla zamanı vardır. Çalışanların zaman hırsızlığını kanıtlamak zahmetlidir – bu işteyken , ofis dışındayken başka bir iş yapmaya kadar her şeyi içerebilir – bilhassa yürütmeniz gerekli olan bir işiniz var ise, yalnız sistemin suistimal edildiğinden şüpheleniyorsanız, bir özel dedektif, gerçekte neler olup bittiğini öğrenebilen kişidir.


Sağlık sigortası Kötüye Kullanımı

Aile ve Tıbbi İzin Yasası (FMLA), çalışanların, ailevi veya tıbbi sorunların üstesinden gelmek için, sağlık sigortası kapsamı hala yürürlükte olacak şekilde, iş korumalı izin almalarına izin verir. Sağlık sigortası, ciddi hastalıkları olan kişilerin ve hatta anne adaylarının hastalığı ve iyileşmesi ile ya da sevdikleri birinin işleriyle mücadele ederken işlerini sürdürmelerini mümkün kılmıştır. Ne yazık ki, bazı çalışanlar sağlık sigortasını kötüye kullanıyor , sadece işe ara veriyorlar veya yasal tıbbi izne ihtiyaç duyduklarını iddia ederken başka bir işe giriyorlar. Sağlık sigortasının kötüye kullanıldığını belgelemek için özel bir araştırmacının tutulması kritik öneme sahiptir zira bu seçenek kötüye kullanıldığında işverenlere maliyet astronomik olabilir.


Şirket Varlıklarının Kötüye Kullanımı

Çalışanların varlığı kötüye kullanması, aşağıda belirtilenler dahil birkaç farklı biçimde olabilir: şahsi harcamalar için şirket fonlarının kullanılması; şirket arabasını şahsi gereksinimler veya eğlence için kullanmak; özel muamele veya hizmetler karşılığında müşterilerden bahşiş kabul etmek; ve rakip ticari prosedürleri yürütmek için şirketin tesislerini ve ekipmanını kullanmak. Her çalışanın yapması için işe alındığı işleri yapması ve bir firmanın etkin olması için tam bir güven gerekli olsa da, varlık kötüye kullanımı direk şekilde çalışanlar veya yüklenicilerde, hatta en fazla güvendiğiniz kişilerde olabilir. Maalesef, varlığın kötüye kullanıldığından şüphe etmek, süratle ele almayı gerektirir. Özel bir gözetim uzmanı, faaliyeti izleyebilir ve bu seviyede çalışan suistimalini doğruluğunu sağlamak amacıyla gerekli olan kanıtları toplayabilir.


Rekabet Dışı Uygulama

Rekabet etmeyen anlaşmalar bütün sektörlerde giderek daha yaygın hale geliyor, yine de bazı çalışanlar şirketinizde çalışırken kendi rakip girişimlerini kurmak için çalışıyor ve / veya rakip bir şirkete geçmek ve müşterilerinizi veya fikri mülkiyetinizi almak için bir anlaşma yapıyor. Rekabet etmeme anlaşmaları uygulanabilir ve geçerlidir – Şayet zarar verme girişimine dair kanıtınız var ise, bir şirketin yapabileceği en iyi hareket, eylemi gerçekleştiren çalışan kontrolden çıkmadan ve ortalıktan kaybolmadan önce bu faaliyetin kanıtını toplama becerisine sahip özel bir dedektif bürosu ile anlaşmaktır. Ticari sırlarınız, özel bilgileriniz ve çok daha fazla unsur risk altındadır – burada karşı eylem her şeyden önemli olmalıdır.


İşyeri Olay İncelemeleri

İşyerinizde bir “kaza” ya da çirkin bir olay meydana geldiği zaman – yaralanma, tehdit, taciz, gözdağı veya diğer türlü – durumun temel sebebine ulaşmak, yalnızca kendi iç huzurunuz için değil, bunun beraberinde şirketiniz kapsamındaki benzer gereksinimlerinizi karşılayabilmek ve bu gibi olayların tekrarlanmaması için bir özel dedektif tutun. Dışarıdan uzman kişiler tarafından sürdürülen tarafsız bir işyeri olay incelemesi, söz konusu olaydan sonra mümkün olan sonuca en hızlı şekilde ulaşma yöntemidir, bu sayede toplanan ayrıntılar bir hayli açık ve doğru olur. Tutarsızlıkları ve gerçekleri ortaya çıkarmak ve işyerinizi savunmak veya yasal prosedür başlatabilmek için gerekli belgeleri derlemek kurumsal bir araştırmacının uzmanlık alanıdır.


Dolandırıcılık ve Dahili Soruşturmalar

İş sahtekarlığı, yolsuzluk ve görevi kötüye kullanma seyrek değildir, bu durum bir işletmeye tamamıyla zarar verebilecek temel ve hayati faktörleri kapsamaktadır. Dolandırıcılık ve dahili tahkîkat vakaları, işletme varlıklarının kötüye veya lehe kullanılması, iş adresinin kötüye kullanılması, satın alma siparişi dolandırıcılığı, tedarik dolandırıcılığı, rüşvet, kara para aklama, çek dolandırıcılığı, paravan şirketler, bilgisayar dolandırıcılığı, internet dolandırıcılığı, protokol dolandırıcılığı, kredi kartı dolandırıcılığı gibi hususları incelemek için oluşturulmuştur.

Kurumsal araştırma hizmetleri için, müşterilerimiz genel olarak, insan kaynakları yönetimi ve kurumsal güvenlik işletmecisi veya dışarıdan bir danışmandan gelmektedir. Kurumsal tahkîkatlar için gizli operasyonları kullanarak dolandırıcılık ve çalışan istismarına karşı mücadeleye yardımcı olmak için şirketler ile birlikte çalışma deneyimine sahibiz